Android Dersleri 1: Android Programlama İçin Kurulumlar

☰ Menü

Android proglama yapmak için öncelikle gerekli kiti ve programı indirmemiz gerekir. Android programlama yapmak için bize gerekli olan Java JDK ve Android Studio’dur. Aşağıdaki resimlerden karşınıza çıkan ekranları bakarak ilerleyebilirsiniz.

1->  Java JDK Kurulum

Java JDK kurulum dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Buradan indirmek için öncelikle lisans koşullarını kabul etmeniz gerekmektedir. Dosyaların indirme linklerinin bulunduğu listenin üstündeki Accept tikini işaretleyerek kabul etmiş olursunuz. Daha sonra işletim sisteminize göre olan kurulum dosyasını indirin.(Benim PC Windows 7 64bit olduğundan win7 dosyasını indirdim.)

 

Kurulum dosyasını indirip açtıktan sonra karşınıza ilk çıkacak ekran burası. Burada Next diyerek devam edin.

 

2 ekrana geldikten sonra buradan hiçbir ayar yapmadan devam edebilirsiniz. Direk Next ile devam edin.

 

Bu ekranda Java JDK’nın nereye kurulması gerektiğini belirliyoruz. Ben ilerde sıkıntı çıkarmasın diye C dizinine yükledim ve öneririm. Yüklenecek yerin kararını verdikten sonra Next ile devam edin.

 

Yüklemi işlemi bu ekrana geldiyseniz başarılı şekilde olmuştur. Close diyerek kurulum işlemini bitirebilirsiniz. Java JDK kurulmuştur.

 

1->  Android Studio Kurulum

Android Studio kurulum dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Studio kurulum aşamalarını aşağından bakarak devam edebilirsiniz. Kurulum yapıldıktan sonra programla yaparken biz lazım olarak bazı özellikleri aktif etmemiz gerekiyor. Gerekli ayarlama ve düzenlemeleri resimlerden bakarak yapabilirsiniz.

 

İndirilen kurulum dosyasını açtığımızda ilk olarak karşımıza bu ekran gelecek. Eğer Android SDK ve Android Virtual Device işaretli değilse işaretleyip Next ile devam edin.

 

Android Studio lisans dosyasını kabul etmemiz gerekmektedir. I Agree ile devam ediniz.

 

Android Studio’nun nereye kurulmasını istiyorsanız belirtin veya hiçbir değişiklik yapmadan Next ile devam edin.

 

Burada kurulduktan sonra başlangıç menüsüne eklenip eklenmeyeceğini karar verdikten sonra İnstall ile devam edin.

 

Android Studio’muz başarıyla kuruldu. Next ile devam ediyoruz.

 

Android Studio kurulumu bu kadar basit. Studio’muz başarıyla kurulmuştur.Şimdi studio ayarlarını ve düzenlerini yapmak için Finish ile devam ediyoruz.

 

2.1->  Android Studio’da Programlama Ayarları

Android Studio’da programlama yaparken bize yardımcı olması için bazı ayarlar yapmamız gerekiyor. Birçok ayar mevcut ancak bize ilk başta basit programlar yapacağımız temel ayarların yapılması yeterli olacaktır. Resimlerle devam ederek ayarları yapabilirsiniz.

Android Studio kurulduktan sora bize kısa bir tanıtım yazı ile karşımıza çıkıyor. Next ile devam edin.

 

Android Studio’nun nasıl bir kurul yapılmasını seçiyoruz. Standart bizim için yeterli olacaktır. Seçimi yaptıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

 

Kurulan paketler tamamladığını bu ekranda görüyoruz. Seccessfully uyarısını aldıktan sonra Finish ile bitiyoruz.

 

Studio ayarlarını açmak için Configure > Settings tıklayıp bu ekrana gelebilirsiniz. Burada kırmızı ok ile gösterilenleri işaretledikten sonra aşağıdaki resmin adımlarına geçin.

 

Bu ekradan kırmızı ok ile gösterdiğim alanı işaretledikten sonra diğer resimdeki adıma geçin.

 

Burada kullanmak istediğiniz Android versiyonunu seçiyoruz. Ben güncel 8.0 ile devam edeceğimden onu seçtim sizede tavsiye ederim. Kırmızı ok ile gösterilenleri işaretledikten sonra diğer adıma geçin.

 

SDK Tools alanına geldikten sonra kırmızı ok ile gösterdiklerimi işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bu adımları yaptıktan sonra Ok ile devam edin.

 

Ok dedikten sonra karşımıza yüklenecek alanlar çıkıyor. Bu adımı da Ok diyerek geçin.

 

Yükleme işlemine Ok dedikten sonraki ekran lisans ekranı bunu da Acccept işaretledikten sonra Next ile devam edin.

 

Gerekli tüm dosyalarımı ve ayarlarımız başarıyla yüklenmiştir. Finish ile yüklemeyi bitirebilirsiniz.

 

Vee son olarak ilk önce Apply deyip daha sonra Ok ile bitiriyoruz.

 

Android programlama için bütün hazırlıklar bu kadar. Artık programlama yapmaya hazırız. Bir sonraki derste görüşmek üzere. İyi kodlamalar 🙂

 

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara