Yazılım

Area views sayfalarında TagHelpers kullanımı

Area alanında bulunan View sayfalarında TagHelperslar çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz çünkü bu makale sizin sorununuza cevap bulacaktır.

Tag Helpers, razor sayfalardaki server-side kodları HTML elementleri olarak oluşturmayı sağlayan; View’ın daha okunabilir, anlaşılabilir ve kolay geliştirilebilir hale gelmesine olanak tanıyan, .NET Core ile birlikte gelip, Html Helper kullanımlarının yerini almış yapılardır. Html Helper yapılarından farklı olarak, tüm element yerine sadece attribute oluştururlar.

<!– Html Helpers –>
@Html.TextBoxFor(p =&gt; p.DisplayName, new { @class = “product” })

<!– Tag Helpers –>
<input class=”product” type=”text” />

Tag helperların projede kullanılabilmesi için view sayfalarına eklenmesi gerekir. Aşağıdaki satırın View/_ViewImports.cshtml dosyasına eklenmesi tag helperların tüm viewlarda kullanılabilmesini sağlar.

@addTagHelper *, Microsoft.AspNetCore.Mvc.TagHelpers

Tag helperların Area alanında çalışmasını istiyorsanız Area içinde bulunan View dosyası içine _ViewImports.cshtml dosyası eklenmesi gerekmektedir. Bu dosyayı MVC projenizin View dosyası içinde bulabilirsiniz aynısı kopyalayıp tekrardan Area içindeki View dosyası içine atarsanız sorununuz çözülecektir.

Tag Helpers konusunu bir başka makalemizde daha ayrıntılı sizlerle paylaşıyor olacağım.

 

İbrahim Külekci

Yazılım ve Girişimcilik Ekosistemi meraklısı biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu