WordPress

“Veritabanına Terim Eklenemedi” WordPress Sorunu Çözümü

Selamlar, bugün WordPress tabanlı bir blog sitemde kategori eklemek isterken karşılaştığım sorun hakkında bilgi vereceğim. Sorun hakkında internette araştırma yaptığımda karşıma bunun için çözüm üreten bir içerikle karşılaşmadım. Bu yüzden sizlere kendi çözüm yönetimimden bahsedeceğim.

Bu sorun sizin karşınıza yeni bir yazı eklerken, kategori eklerken, etiket eklerken veya sayfa eklerken karşınıza çıkmıştır. Sorunun temel kaynağı veritabanından kaynaklamaktadır. Bu yüzden öncelikle sitenizin veritabanına erişmek için phpmyadmin üzerinden veritabanınıza giriş yapın.

Benim sorunum kategori eklerken bu hatayı almak oldu. Bu yüzden direk wp_terms, wp_term_taxonomy ve wp_termmeta tablolarına bakmak oldu. Bu tablolara baktığımda tabloların yapısında bulunan id değerleri AUTO_INCREMENT olmadığından 0 değeri atamaya çalıştığını fark ettim. Bu yüzden hata alıyordum. Hemen tablo yapısını düzenle deyip id değerlerini AUTO_INCREMENT yaptım ve sorunum çözüldü.

Siz kategori eklemede değilde sayfa eklemede veya yazı eklemde sorun yaşıyorsanız wp_post tablosuna veya bununla ilişkili tablolara bir bakın.

Ben bu sorun bir daha karşıma çıkmasın istemediğimden veritabanımda bulunan tüm tabloların id değerlerine bakıp hepsini AUTO_INCREMENT değeri atadım. Ama değeri atarkan bazı tabloların id değerleri birincil anahtar olmasına dikkat ettim. Eğer tablonuzun id değeri birincil anahtar değilse AUTO_INCREMENT değeri atamayın, başka sorunlar çıkmasına neden olabilir.

İbrahim Külekci

Yazılım ve Girişimcilik Ekosistemi meraklısı biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu